Diagnóza: Bipolární porucha

7. Červenec 2011 | 16:59
Diagnóza: Bipolární porucha

Psychické nemoci jsou stejně tak časté a závažné, jako nemoci fyzické. Často je ovšem těžké je rozpoznat, zejména z pohledu obyčejných lidí, kteří se o psychologii nezajímají. Ráda bych zde přiblížila některé z častých psychických poruch, se kterými se může setkat každá z nás u sebe či ve svém okolí. Mnohdy pro nás může být obtížné nemoc pochopit, vcítit se do pocitů nemocného a chovat se k němu s ohledem na jeho problém. V každém článku s názvem „Diagnóza“ se pokusím charakterizovat dané psychické onemocnění, popsat příznaky a příčiny jeho vzniku, možnosti léčby, případně doporučení, jak s nemocným jednat. Doufám, že pro vás budou mé články zajímavé a přínosné a pokud se k danému tématu budete chtít na něco zeptat nebo článek jinak okomentovat, určitě napište do komentářů. 

Bipolární porucha, známá také pod názvem mánie či manická deprese, je psychické onemocnění charakterizované chronickým střídání nálad z extrému do extrému, od stavu nekontrolovatelné mánie po stav útlumu a deprese. Ve fázi mánie se objevují výbuchy vzteku, agrese a nekontrolovatelného jednání, které může být spojeno s euforií, zvýšeným sebevědomím či přehnaným utrácením peněz. Ve fázi deprese se nemocný dostává do podobných stavů apatie a sklíčenosti, které prožívají pacienti s diagnózou deprese.

Příčiny a diagnostika

Nemoc obvykle propuká v rané dospělosti, může se objevit ale již v dětství a dospívání. Často se stává, že lékař jako diagnózu určí jinou nemoc, například ADHD nebo schizofrenii (o těchto poruchách více v některém z dalších příspěvků). Často tak nemocný i jeho okolí žije v omylu a na skutečnou diagnózu se přijde až po nějaké době, během níž musí nemocný projít mnoha vyšetřeními a způsoby léčby, které však nejsou účinné a nemocného stojí mnoho sil, stresu a v neposlední řadě i peněz. Vznik nemoci je spojován s biologicky zakódovanou náchylností k této nemoci. Mají ji lidé, jejichž člen rodiny touto poruchou trpí nebo trpí podobnými psychickými problémy, jako je například deprese, schizofrenie, apod. Za skutečným propuknutím nemoci však často stojí nějaký „startovací zážitek“, v tomto případě například dlouhodobý nedostatek spánku nebo silný emoční zážitek.

Symptomy

Určujícím znakem bipolární poruchy je mánie. Pokud se totiž objeví příznaky pouze deprese, jedná se o jinou chorobu. Pokud je však přítomna i mánie, téměř jistě se jedná o bipolární poruchu. Mezi nejvýraznější projevy mánie patří nepřirozený nárůst energie, snížená potřeba spánku a odpočinku vůbec, stavy euforie a extrémního optimismu, snížená schopnost soustředění, přeskakování od jedné myšlenky ke druhé, nerealistická mínění o vlastních schopnostech, zvýšená sexuální touha, neopatrné chování – například rychlá jízda autem, agresivní a provokativní chování a mnoho dalších. Tyto manické stavy se střídají s fázemi deprese, pro které je typická především sklíčenost, smutek, pesimismus, únava, beznaděj. Fáze mánie a deprese se nemusí střídat pravidelně, mezi nimi může dokonce nastat dlouhé období relativního klidu. Jsou známy případy, kdy měl nemocný stabilní náladu po dobu více než jednoho roku, poté se ovšem, obvykle vlivem nějakého silného zážitku, fáze extrémních depresí a mánií vrátily. Také délka trvání jednotlivých fází nemusí být stejná. Stav mánie trvá zpravidla kratší dobu než fáze deprese, ovšem nemusí to být pravidlem.

Co dělat?

Léčba bipolární poruchy bývá celkem úspěšná, extrémní změny pocitů mohou zmírňovat tzv. stabilizátory nálady, které, pokud se berou pravidelně a dlouhodobě, mohou nemoc zmírnit do takové podoby, že nemocný může žít prakticky normální život bez omezení. Samozřejmě je důležitá i individuální psychoterapie, kdy se nemocný s pomocí terapeuta může lépe seznámit se svou nemocí a předcházet či řešit některé problémy, které v souvislosti s nemocí mohou vzniknout. Jedná se převážně o problémy ve vztazích a v zaměstnání.

Bipolární porucha je jedním z psychických onemocnění, které se dá relativně snadno a účinně léčit, důležité je ovšem nemoc rozpoznat. Pokud u sebe nebo u někoho ve svém okolí zjistíte některé z uvedených příznaků, doporučuji návštěvu lékaře.

Autor:
Hodnocení:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars - 84,00%
5
Loading...Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Týdenní sloupek

Mám ráda podzim. Mám ráda barvy. A miluji tu barevnou záplavu, která se na nás na podzim valí ze všech stran. Jasně modrá obloha, zelená – od té nejsvětlejší až po úplně tmavou – přecházející ve žlutou, oranžovou a rudou, jak listy postupně schnou a opadávají. Ráda se brodím tou pestrou peřinou, měkce došlapuji a […]

celý článek


Ankety

Jste jako vaše matka?

Zobrazit výsledky

Loading ... Loading ...
Miss Pepper

© Copyright 2011 Miss Pepper - magazín nejen pro ženy, vážně i nevážně o všem možném a nemožném
Všechna práva vyhrazena. Veškerý obsah těchto stránek podléhá autorským právům.

Partneři: Pepper-Bota | Pepper-Shop | Mr.Pepper | Pepper-Tenis | iPEPPER